O autorze

Napisano dnia 14.09.2013 r. o godzinie 12:43
Autor: Piotr Sperka

Mam na imię Piotr. Urodziłem się w Rybniku w 1992 roku, a obecnie mieszkam w Gliwicach. Jestem absolwentem Elektroniki i Telekomunikacji (specjalność radioelektronika) na wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Moimi głównymi zainteresowaniami są:

Jazda na rowerze

Jazdą na rowerze zaraził mnie mój Tata gdy miałem kilka lat. Od tego czasu co roku, gdy tylko pozwalają na to warunki, staram się jak najwięcej jeździć na rowerze, czy to sam, czy z Tatą , czy w końcu z kolegami.

Programowanie i web design

Komputerami zainteresowałem się w wieku około 6 lat, gdy tylko w domu pojawił się komputer. Programowaniem zainteresowałem się gdy miałem około 11 lat. Na początku próbowałem programować w BASICu, potem spróbowałem Pascala i Delphi. Następnie wraz z rozwojem innego mojego zainteresowania – elektroniki – zacząłem się uczyć C/C++ oraz assemblera. Obecnie pracuję jako programista i w pracy głównie korzystam z technologii Java/Spring, .NET Framework oraz C/C++.

Modelarstwo

Nad pierwszymi moimi modelami pracowałem z lepszym lub gorszym skutkiem już w wieku około 9-10 lat. Zainteresowanie to zrodziło się we mnie także pod wpływem mojego Taty. Pierwsze modele które mam do teraz, i których nie wstyd pokazać innym skleiłem mając około 13 lat. Gdy tylko mam trochę wolnego czasu staram się pracować nad jakimś ciekawym modelem. Obecnie moje zainteresowania w tym zakresie obejmują głównie samoloty z okresu I i II wojny światowej, ewentualnie niewiele po zakończeniu II wojny światowej, w skali 1:72. Zdarza mi się także czasem pracować nad modelami innego sprzętu wojskowego z tego okresu w takiej samej skali.

Elektronika

Elektroniką zainteresowałem się w wieku około 13 lat. Można powiedzieć, że całe moje zainteresowanie elektroniką zaczęło się w momencie, gdy chciałem dorobić oświetlenie do mojego zdalnie sterowanego autka i stanąłem przed zadaniem policzenia oporników do diod LED. Obecnie moje zainteresowania w tej dziedzinie koncentrują się głównie w zakresie elektroniki cyfrowej. Są to głównie mikrokontrolery AVR, a ostatnio także STM8 i ARM na rdzeniu Cortex takie jak STM32 czy LPC1xxx. Prócz elektroniki cyfrowej interesują mnie także zagadnienia związane z techniką audio, szczególnie wzmacniacze tranzystorowe i lampowe wzmacniacze gitarowe. Obecnie również zawodowo zajmuję się projektowaniem elektroniki i wykonawstwem prototypów.

Muzyka

Muzyka jaka mnie interesuje, w zasadzie od zawsze, to wszelkie odmiany rocka, metalu i niektóre zespoły punkowe. Później zainteresowałem się również szeroko rozumianą muzyką elektroniczną. W wolnych chwilach, których ostatnio niestety mam coraz mniej, gram dla przyjemności na gitarze elektrycznej. Rodzaje muzyki jakie staram się grać pokrywają się z moimi zainteresowaniami muzycznymi i są to gatunki takie jak hard rock, heavy metal, thrash metal czy punk.

Grafika/rysunek

Rysunkiem i malarstwem zainteresowałem się stosunkowo późno, bo w wieku 19 lat. Obecnie z coraz lepszym skutkiem wykonuję rysunki przy pomocy ołówków, kredek, a także maluję akwarelą i farbami akrylowymi. Zdarza mi się czasem także tworzyć rysunki na komputerze.

Wyjazdy motocyklowe

Odkąd zrobiłem prawo jazdy kategorii A, jeśli pogoda na to pozwala, lubię spędzać wolny czas na wycieczkach motocyklowych, czy to dalszych, czy to po najbliższej okolicy.